Zinek

 

Zinek pomáhá udržovat pleť zdravou a chránit ji proti infekcím. Zinek je nezbytný pro neporušenou činnost asi stovky enzymů. Podmiňuje správné vidění, chuť, má vliv na metabolismus cukrů, bílkovin, hormonů a vitamínů. Patří k antioxidantům chránícím buňky před působením volných radikálů. Je důležitý pro udržení normální koncentrace vitamínu A v krvi a podílí se na čtení genetické informace uložené. Ovlivňuje tak růst a dělení buněk. Pomáhá v prevenci nachlazení, chřipky a jiných infekcích. Pomáhá v léčení mnoha chronických onemocnění, činnost štítné žlázy, chronickou únavu a osteoporózu. Zinek zklidňuje kožní problémy a trávicí obtíže. Může zlepšovat plodnost, udržovat zdravé vlasy a zmírňovat hučení v uších. Známá je zmiňovaná funkce zinku jako "strážce krásné pleti".

Dostatečné množství zinku byste měli získávat z běžné zdravé pestré stravy. Mnoho cukrů, tuků, bílého pečiva a živočišných potravin, snižuje vstřebávání zinku a zároveň zvyšuje jeho potřebu. Obecně se zinek nachází především v rostlinách, nejvíce v ovesných vločkách. Dále ho najdete korýších a měkkýších, v ústřicích, méně ve vejcích a mléčných výrobcích.

Při nedostatku zinku dochází ke zpomalení buněčného dělení a následně růstu a zvýšení vlivu volných radikálů na buňky. Nejčastěji se nedostatek zinku projevuje vyrážkami, poruchami vidění za šera, zvýšeným sklonem k infekcím, záněty kůže, špatným hojením ran a poruchami psychiky. U dospívajících se při nedostatku zinku může objevit akné a zpomalení růstu a pohlavního dospívání.

Předávkování zinkem se projevuje chudokrevností, zástavou růstu, poruchou trávení a metabolismu cukrů a poruchami rozmnožování.

Zinek je koncentrován ve svalech, kostech, kůži, ledvinách, slinivce, očích a u mužů v prostatě. Tělo zinek nevytváří ani neukládá, takže je nutné ho neustále doplňovat z vnějších zdrojů.


VÍTÁ VÁS ČÍČA
To jsem já Číča

To jsem já Číča

Jaké máte doma zvířátko?

kočičku (4775 | 16%)
pejska (4790 | 16%)
papouška (4181 | 14%)
rybičky (4141 | 14%)
křečka, morče (4058 | 13%)
jiné zvířátko (4135 | 13%)
žádné (4190 | 14%)

Neko

Děkujeme za návštěvu :)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one